قانون دائمی مالیات بر ارزش افزوده
مارس 24, 2022
حقوق و دستمزد سال ۱۴۰۲
مارس 21, 2023

اظهارنامه ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده نوعی مالیات چند مرحله‌ای است که در مراحل مختلف زنجیره واردات، تولید و توزیع براساس درصدی از ارزش افزوده کالاهای فروخته شده یا خدمات ارائه شده در هر مرحله اخذ می‌شود.

ولی مالیات پرداختی در هر مرحله از زنجیره واردات-تولید-توزیع به عنصر مرحله بعدی زنجیره انتقال می‌یابد تا نهایتا توسط مصرف‌ کننده نهایی پرداخت شود.

مالیات بر ارزش افزوده مالیاتی است که کلیه عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات (مودیان این نظام مالیاتی) بایستی علاوه بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند.

برای تنظیم مالیات ارزش افزوده توسط سازمان امور مالیاتی، لازم است که کلیه مودیان مالیاتی در یک بازه زمانی نسبت به تهیه و ارسال آن اقدام نمایند.

تنظیم اظهارنامه های مالیاتی باید به صورت فصلی انجام شود و سپس به سازمان امور مالیاتی ارائه شود؛ اما نکته مهمی که باید مودیان مالیاتی از آن مطلع باشند، این است که مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده در هر سه ماه، ۱۵ روز بعد از پایان هر فصل است.

 

اظهارنامه ارزش افزوده

اظهارنامه ارزش افزوده

 

قابل توضیح است که در زمان هایی سازمان امور مالیاتی، تصمیم به تمدید مدت زمان ارسال اظهارنامه ارزش افزوده می کند که این امر از طریق سایت اداره مالیات اطلاع رسانی می گردد.

 

دیدگاه ها بسته شده است

تماس فوری